KKTC Başbakanı Tufan Erhürman’ın makamında gerçekleşen ziyarette, Kıbrıs İlim Üniversitesinin “Uluslararası Yükseköğretim Vizyonu” çerçevesinde gerçekleştirmeyi hedeflediği projeleri ve KKTC’nin bir eğitim adası olması noktasında planlanan projeler ve iş birlikleri hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, son yıllarda dünya genelinde yaşanan ekonomik ve siyasi krizlerden kaynaklı olarak öğrenci hareketliliğinin geçmiş yıllara nazaran azaldığını ama KKTC olarak yükseköğrenim sektörünün uluslararası nitelikte kaliteli ve sürdürülebilir eğitim vermesi noktasında kararlı olduklarını ifade etti. KKTC’nin dünyaya açılmasında öncülük edecek proje ve iş birlikleri için de gereken desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

Kıbrıs İlim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Selman Arslanbaş, KİÜ’nün KKTC’ye katma değer sağlayacak, uluslararası öğrenciler aracılığıyla dünyaya açılımına öncülük edecek proje ve çalışmalara yoğun mesai harcadıklarını ifade etti. Eğitim müfredatlarını çağın gerektirdiği şekilde revize ederek, reel sektörle iş birliği içerisinde öğrencileri iş dünyası ile buluşturacak Gelişim Merkezlerini de hayata geçirdiklerini vurguladı.

Ziyaret sonrasında KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, Kıbrıs İlim Üniversitesi yöneticilerinin ziyaretlerinden memnuniyetini dile getirerek, üniversitenin yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkürlerini iletti.