Her yıl 25 Kasım dünyada ve ülkemizde “Kadına Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kutlanmaktadır. Kadına yönelik şiddete karşı bugün tüm düyada olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde başta kadınlar olmak üzere, evde, sokakta, iş yerinde yaşanan şiddet protesto edildi.

Kıbrıs İlim Üniversitesi, geleceği şekillendiren mezunlar yetiştiren bir eğitim kurumu olarak sadece kadınlara değil, çocuklara ve diğer canlılara yapılan her türlü şiddete karşı bir felsefeye sahiptir.

Bu konuya duyarlı, üniversitemizin araştırma merkezlerinin de aralarında bulunduğu, sivil toplum örgütlerinin bir arada düzenlediği ‘Şiddete Hayır’ yürüyüş etkinliğinde; Kıbrıs İlim Üniversitesi olarak, Rektör Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel, KİÜ Kadın Araştırmaları Merkezi (KİÜ-KAM) Müdürü ve KİÜ akademisyeni Yrd. Doç. Dr. Asuman Bolkan, KİÜ Çocuk Araştırmaları ve Eğitimi Merkezi (ÇAEM) Müdürü ve KİÜ akademisyeni Yrd.Doç.Dr. Ülkü Pişkin Abidoğlu, KİÜ akademisyenleri, idari personeli, ‘KKTC, T.C. ve uluslararası’ öğrencilerden oluşan kalabalık bir grup ile, kadın-erkek yan yana Şiddete Hayır denildi.

‘Bu Yolda Ben de Varım’ teması ile sabah saatlerinde Lefkoşa Kumsal Park’tan başlayan yürüyüş, genci-yaşlısı, kadını-erkeği bir arada, şiddete karşı mesajlar içeren dövizler ve sloganlar eşliğinde, kalabalık bir katılım ile gerçekleşti.