KIBRIS İLİM ÜNİVERSİTESİ 1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ ‘KORKMA BİLGİLEN’ FARKINDALIK PROJESİ İLE KIBRIS HALKINI BİLGİLENDİRMEK İÇİN GİRNE BELEDİYE BİNASI ÖNÜNDE HAZIR BULUNDU.

Kıbrıs İlim Üniversitesi (KİÜ) 1 Aralık Dünya AIDS günü için ‘KORKMA BİLGİLEN’ projesi ile 1 Aralık Cumartesi günü saat 12.00’de Girne Belediye Binası önünde stand açarak halkı bilgilendirdi.

Kıbrıs İlim Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında, Kıbrıs İlim Üniversitesi Kızılay Öğrenci Kulübü, akademisyenleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği ile birlikte HIV/AIDS için farkındalık yaratma ve konu hakkında bilgilendirme amacı ile geliştirdiği ‘KORKMA BİLGİLEN’ projesi ve sloganı ile, Girne Belediye Binası önünde saat 12.00 – 13.00 saatleri arasında Kıbrıs halkını bilgilendirmek için hazır bulundu.

“Erken Tanı Hayat Kurtarır”
1 Aralık günü 1988 yılında Dünya AIDS Günü olarak kabul edilmiştir. HIV virüsünün yol açtığı ilk AIDS vakasına 1981 yılında Amerika’nın California eyaletinde rastlandı. Uyuşturucu bağımlısı birkaç kişinin aynı şırıngayı kullanması nedeniyle hepsi aynı aynı hastalığa yakalanmış, böylece tarihte ilk AIDS vakası da kayıtlara geçmiş oldu.

“HIV AIDS Öldürmez”
Dünyada Yaklaşık 4.5 milyon insan HIV/AIDS li olarak yaşamaktadır. Bu yıl HIV ve AIDS’e bağlı ölüm sayısı 1.5 milyon dolaylarında olmuştur. Aynı şekilde bu yıl sigaraya bağlı ölüm sayısı ise 4.5 milyonu aşmaktadır. Yani HIV/AIDS rahatsızlığı, gerekli önlemler alınınca korkulmayacak bir hastalıktır; fakat korunma yöntemlerinin iyi bilinmesi gereklidir.

”Güvenli Seks Yaşam Kurtarır”
HIV virüsü öpüşmek, kuaför, hayvanlar, sivrisinek, kapı kolu, aynı sofrada yemek, el-ele tutuşmak, aynı ortamda bulunmak, aynı tuvaleti kullanmak, aynı kaptan yemek ve içmek, kondom ile ilişkide bulunmak ile BULAŞMAZ. Anneden bebeğe, kan yolu, ortak enjektör, korunmasız cinsel ilişki ile BULAŞABİLİR.

1 Aralık Dünya AIDS günü etkinliğinde; “Erken Tanı Hayat Kurtarır”, “HIV AIDS Öldürmez”, ”Güvenli Seks Yaşam Kurtarır” sloganlarını içeren el broşürleri halka dağıtılarak bu farkındalığın bir kez daha vurgulanması sağlandı.