Türkiye ve Kıbrıs’ta ilk defa 11.7 çarpma faktörü ile oldukça önemli bir etkiye sahip endüstriyel (SCI RESEARCH) bir makale yayınına sahip olan Kıbrıs İlim Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Akeem Oladipo, Uluslararası Yeşil Teknoloji Dergisi (International Journal of Green Technology) tarafından Türkiye ve Kıbrıs’tan gelen tüm makaleleri temsil etmek için kıdemli editoryal üye olarak seçildi. 

‘Open Chemical Engineering Journal’ dergisinde yardımcı editör ve ‘The Royal Society of Chemistry (UK)’ ve ‘American Chemical Society (USA)’ üyesi olan Akeem Olapido, ayrıca en önemli dergilerden olan ‘Journal of Hazardous Materials’ tarafından derginin incelemesine yaptığı katkılardan dolayı ‘Olağanüstü Katkı’ ile ödüllendirildi. 

Doç. Dr. Akeem Oladipo’nun bir başka başarısı ise yaptığı çalışmalar ile ilgili olarak nanoteknoloji ve çevre mühendisliği alanında ‘Royal Society UK’ ve ‘American Society for Microbiology’ tarafından en üst % 1 bilim insanı olarak değerlendirilerek ödüllendirilmesi oldu. Doç. Dr. Akeem Oladipo tarafından yürütülen araştırmalar gelişmiş nanoteknoloji üretimini malzeme bilimi ve çevre mühendisliğini ile bir araya getirerek özgün manyetik nanokatalizör üretebilmeyi sağlamaktadır. Üretilen manyetik nanokatalizör, tekstil atıksuyu ve tekstil atıkları, otomobil egzozu, endüstriyel buhar atıklarını güneş ışığı altında yok ederek, yüksek verimlilik (%99,5) göstermiştir. Zehirli egzozu azaltmak için olan bu çalışmalar havayolu, otomobil ve tekstil sanayileri için önemli fayda sağlayacaktır. 

Doç. Dr. Akeem Oladipo, Royal Society UK tarafından verilen ‘Topmost 1% scientist’ ödülünü İngiltere’de yapılacak olan tören ile önümüzdeki günlerde alacaktır.