USAR Games

AKUT Kulübü öğrencilerimizi bizzat izleyen Başbakan Sn. Tufan ERHÜRMAN, T.C Lefkoşa Büyükelçisi Sn. Ali Murat BAŞÇERİ ve Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Sn. Necmi KARAKOÇ’un katılımıyla gerçekleşen organizasyonda, Mütevelli Heyet Başkanımız Sn. Selman ARSLANBAŞ’ta öğrencilerimizi yalnız bırakmadı.29 Nisan’a kadar devam edecek yarışmada öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nın koordinasyonunda ve Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi’ne üye üniversitelerin arama kurtarma kulüplerinin katılımıyla gerçekleşen Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunları (USARGames) 2019, Güven Park tesislerinde gerçekleştirildi.

Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunları (USARGames) 2019’da; Başbakan Sn. Tufan Erhürman, T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Sn. Ali Murat Başçeri, Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Sn. Necmi Karakoç, Kıbrıs İlim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sn. Selman Arslanbaş, Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Başkanı Sn. Doç. Dr. Ahmet Adalıer bulundu.

Organizasyonun esas amacının; insan hayatını koruyup kurtarmak gibi önemli bir hedef olduğuna dikkat çekildi.

ADLIER: ‘’Konsey Her Yıl Büyüyerek 22 Ülkeden 52 Ülkeye Ulaştı’’

USARGames’de konuşmasını yapan Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Başkanı Doç. Dr. Ahmet Adalıer konuşmasında, 2012 de kurulan konseyin amaçları ve faaliyetleri hakkında bilgi vererek, her yıl büyüyen konseyin, 22 ülkeden 52 üyeye ulaştığını belirtti. Organizasyonun, 4 ülkeden, 17 üniversitenin katılımıyla 5 ayrı etapta gerçekleşeceğini belirten Adalıer, ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleşen Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunlarının dünyada bir ilk olduğuna dikkat çekti.

KARAKOÇ: ‘’Bu Alanda Dünyadaki İlk ve Tek Organizasyon’’

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Necmi Karakoç konuşmasında, Başbakanlık, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı ve Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi iş birliğinde gerçekleşen Üniversiteler Arası Arama Kurtarma Oyunlarının bu alanda gerçekleştirilen, dünyadaki ilk ve tek organizasyon olduğunu belirterek, bu organizasyonun ülke için bir gurur kaynağı olduğunu vurguladı. Karakoç: ‘’Gençler burada afet ve acil durumlarda arama ve kurtarma konusunda edindikleri bilgi, becerileri uygulama ve birbirleriyle yarışma imkanı bulacaktır. Organizasyonun asıl amacının insan kurtarmak olduğunu belirten Karakoç, organizasyonun gerçekleşmesine katkıda bulunan herkese teşekkürlerini iletti.

ERHÜRMAN: ‘’Son Bir Yılda Bu Faaliyetlerin Ne Denli Önemli Olduğunu Anladık’’

Başbakan Tufan Erhürman konuşmasında, 2018’de gerçekleşen açılış törenine de katıldığını anımsatarak, o güden bu güne, yıl içinde yaşanan afet ve afetten kaynaklanan acı olaylar nedeniyle, ülkede, arama kurtarma faaliyetlerinin önemi konusunda daha yoğun bir bilgiye sahip olunduğunu vurguladı. Çok ciddi sorunların yaşandığı bir yılın geride bırakıldığını aktaran Erhürman,
yaşanan afet boyunca, Başbakanlık Afet Ve Koordinasyon merkezi, Sivil Savunma Teşkilatı, Kaymakamlıklar, KTBK, GKK ve polis genel müdürlüğü mensuplarının, büyük özveri ve fedakarlıkla çalıştığını vurgudı. Erhürman, afet döneminde fedakarca çalışmalarından dolayı katkı sağlayanlara teşekkürlerini sundu.

“Arama kurtarma faaliyetlerinin ne denli önemli olduğunu bu acı vesileyle kavramış olduk. Öğrencilerimizin, bu oyunlar vesilesiyle birlikte yapacakları mücadele aslında çok ciddi bir gerçekle, afet gerçeğiyle nasıl mücadele etmemiz
gerektiğini bir kez daha bize hatırlatacaktır” diyen Erhürman, üniversite hayatlarında bu denli önemli, insani konularda bu tür faaliyetlere zaman ayıran tüm AKUT öğrencilerini kutladı.

“Bu yarışmanın sonunda elbette kazananlar olacaktır. Ama sanırım onlar bizden çok daha iyi biliyorlar ki; en büyük kazanım bir afette bir tek insana dahi elini uzatabilmek, bir tek insanı dahi kurtarabilmektir. Bunun manevi hazzı hiçbir yarışmadaki birincilikle kıyaslanabilir bir şey değildir.” diyen Erhürman, USAR 2019 Games’e katılan tüm Akut öğrencilerine başarı dileklerinde bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından, Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunları meşalesi yakıldı ve törene katılanlar anı fotoğrafı çektirdi.

Kıbrıs İlim Üniversitesi AKUT Kulübü öğrencilerinin başarılı performansları etkinliğe katılan protokol tarafından büyük ilgi ile izlendi. KİÜ Mütevelli Heyet Başkanı Selman Arslanbaş, bu önemli ve heyecanlı günde AKUT öğrencilerinin yanında bulunarak, onlara desteğinin sonsuz olduğunu gösterdi.

Uluslararası Üniversiteler Arası Arama-Kurtarma Oyunları 2019, 29 Nisan tarihinde Gazimağusa Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda dereceye giren ekiplere ödülleri takdim edilecektir.