Kıbrıs İlim Üniversitesi (KİÜ), dünya üniversiteleriyle Uluslararası iş birliklerine bir yenisini daha ekledi. KİÜ son olarak Universiti Satins Malaysia ile iş birliği protokolü imzaladı. 

Kıbrıs İlim Üniversitesi Uluslararası Akademik ilişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Akeem Oladipo, USM’de İş Birliği Direktör Yardımcısı Dr. Syaheerah Lutfi ile bir süredir anlaşma metni için görüşmelerde bulundu. 

İmzalanan protokol; iki üniversite arasında eğitim ve araştırma alanlarında öğrenci değişimleri, kısa süreli programlar, araştırma projeleri ve akademik yayınlarda iş birliği, akademik yayınlar ile bilimsel bulguların paylaşılmasını içeriyor. Protokol, iki kurum arasında, ortak ilgi alanlarının tespiti ve ilgili bölümlerde akademik personelin iş birliği halinde araştırma ve eğitim önerileri geliştirebilmeleri için iki kurumun da üzerine düşeni yapacağı belirtilerek, birleştirilmiş lisans programları geliştirilmesi de hedefleniyor. 

Protokol, KİÜ ve USM’ye özel ilgi alanları, öğrencilerin stajlarını ve ortak akademik araştırmalarını geliştirmek; toplum hizmeti kapasitesi; mühendisliğin pratik uygulaması; finansal ölçümler; bilgi merkezi ve sağlık hizmetleri gibi konu başlıklarını kapsıyor. KİÜ Mütevelli Heyet Başkanı Selman ARSLANBAŞ, Universiti Sains Malaysia ile yapılan iş birliği anlaşmasının, Kıbrıs İlim Üniversitesinin ‘’Uluslararasılaşma’’ vizyonunun bir göstergesi olduğunu, uluslararası iş birliklerinin artarak devam edeceğini vurguladı.