Mekatronik, çok disiplinli bir bilim alanı olarak, mekanik, elektronik, telekomünikasyon ve bilgisayar alanlarının bilimlerinin sinerjik entegrasyonundan geliştirilen yeni bir yaklaşımdır ve endüstriyel otomasyon ve robotik gibi yeni endüstriler için çok önemlidir.

Mekatronik sistemler, uzay aracında ve evinizin ve kasabanızın en küçük maddelerinde kullanılır. Örneğin, ev aletleri, akıllı telefonlar ve televizyonlardan akıllı enerji şebekelerine, akıllı arabalara ve akıllı tıbbi bakım ve cihazlara kadar. Ayrıca, mekatronik sistemler, İnsansız Kara ve Hava Taşıtları, Hibrid Taşıtlar, Otomotiv Mekatronik, İnsansız Robotik, Insansız Futbol, Görüntü İşleme, Hareket Kontrol ve Uygulamaları, Hızlı Kontrol Prototipleme, Endüstriyel CNC Makineleri, Küçük Ölçekli Robotlar, Sensör ve Aktüatörde kullanılmaktadır. Aktivist Tasarım, Mikro ve nano elektro-mekanik sistemler (MEMS / NEMS), örneğin spektroskopi, mikro ve nano imalat, büyük veri depolama, sensör teknolojisi, tıbbi ilaç teslimatı.

 

mekatronik

Mekatronik mühendisleri, endüstride yüksek talep gören zengin elektronik, enstrümantasyon ve gerçek zamanlı yazılım mühendisliği becerilerine sahip makine mühendisleri olarak çalışmak üzere benzersiz bir donanıma sahiptir. Ayrıca, bu mühendisler yapay zeka yetenekleri ile donatılmış akıllı elektromekanik sistemlerde uzmanlaşmıştır.
Bölüm sayısal ( SAY ) puanla öğrenci kabul etmektedir.

EĞİTİM

CSU Üniversitesi'nde mekatronik programı, müreffeh, yenilikçi ve çalışkan öğrencilere disiplinler arası bir şekilde mesleklerini uygulamalarını sağlayacak geniş bir mekatronik bilgisine sahip olmayı amaçlamaktadır. Yaklaşım, farklı disiplinleri sorunsuz bir şekilde bütünleştiren bir müfredatla desteklenirken, eğitim sistemimiz araştırma odaklı öğrenme, endüstriyel projeler için kapsamlı araştırma altyapımızın uygulanması ve program üyeleriyle yürütülen bilimsel araştırmalardır.

CSU’nun eşsiz Mekatronik programında, öğrenciler modern sınıflar seminer odalarında mekanik, elektrik, yazılım, enstrümantasyon ve kontrol mühendisliği temel prensipleri hakkında bilgi edinirler ve iyi hazırlanmış yüksek teknolojili laboratuvarlarımızda deneyim kazanırlar. Ayrıca, CADCAM, bilgisayar, dinamik, otomotiv ve Autocad laboratuvarları, öğretim, proje ve araştırma için kullanılabilir ve tasarım, imalat ve robotik ile ilgili süreçleri yakından entegre ederler.

İş Olanakları:

Bu programın mezunları bu disiplinler arası bilgi, beceri ve mühendislik yaklaşımına sahip olacaklar. CSU Üniversitesi'nde mekatronik mühendisliği mezunları robotik, fabrika otomasyonu, kimya, demir-çelik, tekstil, savunma, otomotiv, internet, havacılık, gemi, yenilenebilir enerji ve biyomedikal gibi geniş bir yelpazede çalışabilecek. Ayrıca, mezunlar proje planlayıcısı, ürün tasarımcısı, tasarım mühendisi, yazılım mühendisi gibi çeşitli rollere katkıda bulunabilirler.

MİSYON

Misyonumuz, CSU'nün Mekatronik Mühendisliği Bölümü'nün hedeflerini aşağıdaki gibi ifade edebilecek şekilde karşılamaktır:

1- Öğrencilere uzun bir meslek yaşamında ihtiyaç duydukları mükemmellik, liderlik, etik kurallar ve yaşam boyu öğrenim konularında akademik ortam sağlamak.

2- Öğrencilere, kapasitelerini geliştirmeleri ve dünya çapında rekabetçi mekatronik mühendisleri olmaları için yeteneklerini geliştirmeleri için en kaliteli eğitimi vermek.

3- Dünya standartlarında Ar-Ge organizasyonları, eğitim kurumları, endüstri ve öğretim, araştırma ve müşavirlik uygulamalarında mükemmeliyet için ittifaklar geliştirmek.

MECHATRONIC ENGINEERING-CURRICULUM

1. YIL

Semester 1

Code Course Name Theory Practice Credit ECTS Prereq.
MAT 101
Calculus I
4
0
4
7
CSE 101
Computer Programming I
3
2
4
7
PHY 101
General Physics I
3
2
4
6
CHM 101
General Chemistry
3
2
4
7
ENG 101
English I
3
0
3
4
TRK 101/TRK 103*
Turkish Language I/Turkish Language for Foreigners I*
2
0
2
2
TOTAL
 
21
30Semester 2

Code Course Name Theory Practice Credit ECTS Prereq.
MAT 102
Calculus II
4
0
4
7
MAT 101
CSE 101
General Physics II
3
2
4
6
PHY 101
MAT 106
Linear Algebra
3
0
3
4
MAT 101
CSE 102
Computer Programming II
3
2
4
5
CSE 101
ENG 102
English II
3
0
3
4
ENG 101
GEN 102
Introduction to Engineering
2
0
2
2
TRK 102/
TRK 104*
Turkish Language II/
Turkish Language for Foreigners II*
2
0
2
2
CSU107
TOTAL
 
22
30