Online Sınavlarla İlgili Sık Sorulan Sorular

Microsoft Teams Uygulaması Online derse katıldığınız Ekip kısmından sınava katılabilirsiniz.
Kıbrıs İlim Üniversitesi Sistemi (KİUS) üzerinden final tarihleri ve saatlerini öğrenebilirsiniz.
Bir dersin sınavına devam ederken başka bir dersin sınavına başlamanıza sistem izin vermemektedir. Bu konuda bir çakışma tespit etmeniz durumunda ilgili öğretim elemanlarına bildiriniz.
Sınav esnasında elektrik kesintisi ya da internet bağlantı sorunlarına karşı önlemlerinizi almanız gerekmektedir. Bunun için şarjı tam dolu olan bir dizüstü bilgisayar ve normal wifi hattı dışında kişisel erişim noktası olarak kullanabileceğiniz yedek bir 3G internet bağlantısını hazır etmenizi tavsiye etmekteyiz. Bunun dışında meydana gelen bağlantı sorunlarında Üniversitemizin sorumluluğunun olmadığını hatırlatmak isteriz. Sınavınızı geçerli bir mazeretiniz nedeni ile tamamlayamamanız durumunda KİUS üzerinden “Mazeret Sınavına Giriş Formu“ nu (http://csu.tc/mazeret ) doldurmanız gerekmektedir. Mazeretler ilgili bölümün Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilip tarafınıza sonuç tebliğ edilecektir.
Sınav sırasında oluşabilecek sistem kaynaklı teknik problemlerde, sınav boyunca çevrimiçi hazır olacak olan “Online Sınav Teknik Destek Ekibi” ile Kıbrıs İlim Üniversitesi web sitesi üzerinden canlı Chat bağlantısı kurarak yaşadığınız sorunu yazabilirsiniz.
Sınav süresi bitmeden sorununuzun çözümlenmesi durumunda sisteme tekrar girerek sınavınıza ilgili yazılım nedeni ile baştan itibaren devam edebilirsiniz. Ancak sınav süresinin bitiminden sonra ya da “GÖNDER” butonuna tıkladığınızda sınavınız tamamlanmış olur ve sisteme tekrar giremezsiniz.
Sınav bitiş süresinden sonra sınavınızı yolladığınız takdirde sınavınız GEÇERSİZ sayılacaktır.
Online sınavlara teknik sorunlar, sağlık sorununuz vb. durumlar nedeni ile giremediğinizde mazeretinizin ilgili Fakülte ya da Yüksekokulun Yönetim Kurulu tarafından kabul edilmesi durumunda size mazeret sınavı hakkı tanınacaktır. Final sınavında başarısız olduğunuz takdirde ise bütünleme sınavına girme hakkınız vardır.
Sınav sistemi sınavın başlayacağı saatte açılacağı için istediğiniz sınavdan başlamanız söz konusu olamayacaktır. Web sitemiz üzerinden sizlerle paylaşılan sınav takviminizde belirtilen saatlere bağlı kalmak zorunda olduğunuzu hatırlatmak isteriz.
Sınav sırasında boş bıraktığınız sorulara, “GÖNDER” butonuna basmadığınız sürece sınav süresi içerisinde tekrar geri dönüş yapabilirsiniz.
Cevaplamadığınız ya da yanlış cevapladığınız sorulara puan verilmeyecek, yanlış cevaplarınızın doğru cevaplarınıza olumsuz bir etkisi olmayacaktır.
Bilgisayar/Tablet/Mobil cihazınız ile sınavlarınıza katılabilirsiniz. Microsoft TEAMS uygulamasını indirerek ya da Microsoft TEAMS web sitesini kullanarak sınavınızı gerçekleştirebilirsiniz. Eğer Microsoft TEAMS web sitesini kullanacak iseniz Google Chrome internet tarayıcısını kullanmanız önerilmektedir. Ancak sınavlara akıllı mobil cihazınız yerine bilgisayar ya da tablet ile katılmanızı önermekteyiz.
Sınav sırasında şarjınızın bitmesi gibi durumlar için sınav öncesinde gerekli önlemleri almak sizin sorumluluğunuzdadır. Sınav sırasında kullanacağınız cihazların kontrollerini sınav öncesinde yapmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.
Sınav sırasında sınav sistemi ekranına ilişkin ekran görüntüsü alma, görüntü kaydetme gibi işlemler yasaktır. Ekran görüntüsü vb. aldığı ve/veya bu görüntü veya kayıtları üçüncü kişiler ile paylaştığı tespit edilen öğrencilerin sınavları geçersiz sayılacak ve haklarında disiplin işlemi başlatılacaktır.
Final sınavına geçerli bir mazereti nedeni ile katılamayan öğrenciler için akademik takvimde belirtilen tarihlerde mazeret sınavları yapılacaktır. Sınava geçerli bir mazeretiniz nedeni ile katılamadıysanız sınavdan sonraki ilk 3 iş günü içinde KİUS üzerinden “Mazeret Sınav Dilekçesi Formu “nu (http://csu.tc/mazeret ) doldurmanız ve sınava giremediğinizi gösterir gerekçelere ait belgeleri sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Mazeretinizin kabul edilip edilmeyeceği, bağlı bulunduğunuz akademik birimin yönetim kurulunda görüşüldükten sonra sonuç ile ilgili mail yolu ile size bilgi verilecektir.
Sınavınıza başlamadan önce karşınıza çıkacak olan “Sınavda Uygulanacak Kurallar” ve “Etik Beyan” ı okumanız gereklidir. Okuduktan sonra “İLERİ” butonuna bastığınızda bütün kuralları ve “Etik Beyan” ı kabul etmiş sayılacaksınız. Aksi takdirde sistem, sınavınızın başlamasına izin vermeyecektir.
Sınav takvimine göre her dersin sınavı belirlenmiş zaman dilimleri içerisinde yapılmaktadır. Sınavınızı kaçırmamak adına sınavdan 15 dakika önce sistemde hazır bulunmanız gerekmektedir. Sınavınıza başlangıç saatinden sonra da girseniz sadece kalan süreyi kullanabileceksiniz. Ek bir süre verilmeyecektir.
Sınav günü sistem üzerinde yabancılık yaşamamanız için, akademik takvimde belirtilen telafi haftası içinde bölüm bazlı deneme sınavları yapılacaktır. Deneme sınavlarınızın tarih ve saati ders sorumlu öğretim elemanınız tarafından sizlere duyurulacaktır.