Kıbrıs İlim Üniversitesi

Kıbrıs İlim Üniversitesi 2013 yılında kurulmuştur. Kuruluşunu takiben hızlı bir büyüme süreci yaşayan üniversite, 2014 yılından itibaren öğrenci kabul etmeye başlayarak kısa sürede KKTC, Türkiye ve yurtdışında tanınan ve tercih edilen bir yükseköğretim kurumu hüviyetine kavuşmuştur.

Üniversite,  Girne’de limana ve şehir merkezine yakın bir alanda bulunan  modern  kampüsü ile KKTC, Türkiye ve farklı ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerine, çağdaş eğitim müfredatı ile  Türkçe ve İngilizce dillerinde eğitim vermektedir.

Kuruluşında Lefkoşa İngiliz Üniversitesi (British University of Nicosia) adını taşıyan üniversitenin adı, Güney Kıbrıs’taki ‘Cyprus Nicosia University’ ile karıştırılması ve süreçlere yansıyan etkileri nedeniyle; Ulu Önder Atatürk’ün “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” özlü deyişinden alınan ilhamla 2016 yılında Kıbrıs İlim Üniversitesi (Cyprus Science University) olarak değiştirilmiştir.

Kıbrıs İlim Üniversitesinin fakülte ve bölümlerinde görev yapan akademisyenlerin büyük çoğunluğu, akademik çalışmalarını yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerde tamamlamış, takiben Türkiye'nin en bilinen üniversitelerinde görev yapmış ya da yapmakta olan alanında uzman bilim insanlarından oluşmaktadır.

Üniversitede teorik eğitimin yanı sıra pratik çalışmalara da büyük önem verilmekte olup, her bir bölümün ihtiyaçlarına yönelik olarak kurulmuş bulunan laboratuvarlar 7/24 öğrencilerimizin faydasına açık bulundurulmaktadır. Bu çerçevede, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin kullandıkları Klinik Beceri Laboratuvarı, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Laboratuvarları, İlk ve Acil Yardım Laboratuvarları, Optisyenlik ve Anatomi Laboratuvarları; Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin yararlandıkları  Mekatronik Laboratuvarı, Elektrik-Elektronik Laboratuvarı, Fizik ve Kimya Laboratuvarı eğitim ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte hazırlanmış olup, bu laboratuvarlar eğitim alanlarının değişen ihtiyaçlarına paralel olarak geliştirilmektedir.

Dersliklerin ve amfilerin ise tamamı akıllı tahta ve projeksiyon cihazı gibi eğitime yardımcı teknolojik gereçler ile donatılmış olup, aydınlatma ve oturma düzeni bakımından ergonomik özellikleri öğrencilerine sunmaktadır.

Kıbrıs İlim Üniversitesi, 5 Yıldızlı Öğrenci Yaşam alanları ile öğrencilerinin her türlü barınma ihtiyacını karşılamaya yönelik yatırımlarını tamamlamıştır.

MİSYONUMUZ

Kıbrıs İlim Üniversitesinin misyonu; Uluslararası düzeyde yetkin ve kendine güvenen, bağımsız düşünebilen, bilim ve teknolojik gelişmelere küresel boyutta katılan; araştırma ve sorun çözme becerisine sahip, girişimci, çok dilli, evrensel bakış ile topluma hizmet sunmayı görev edinmiş dinamik ve nitelikli mezunlar yetiştirmektir.

VİZYONUMUZ

Küresel gereksinimlere duyarlı, uluslararası farkındalık yaratan, yenilikçi, araştırmacı, evrensel referanslara dayanan, mükemmel bir dünya üniversitesi olmak, üniversitenin vizyonunu oluşturmaktadır.

Değerlerimiz


 • Kalite ve mükemmelliği yakalamak
 • Bilimsel ve toplumsal bütünlüğü sağlamak
 • Yeniliği teşvik etmek ve farkındalığı yaratmak
 • Eşitlik ve çeşitliliği özümsemek
 • Doğayla iç içe ve barışık olmak
 • Geleneğe ve geleceğe saygılı olmak

Hedeflerimiz


 • Global, kaliteli ve sürdürülebilir eğitim
 • İlklere imza atan lider üniversite
 • Girişimci, yenilikçi ve teknolojik kampüs
 • Toplumsal katma değer yaratmak
 • Geleceğe yön veren yüksek istihdam
 • Etkin kaynak kullanımı
 • Özerklik, performans odaklılık, uzmanlaşma