Genel Bilgiler

Yemek kültürünün dünyaya tanıtma noktasında gastronominin çok önemli bir noktada yer almaktadır. Seyahat edenlerin yüzde 25’i gastronomi konusunda bilgi edilmek ve seyahat ettikleri yerlerin yemek kültürünü öğrenmek için seyahat etmektedirler. Her ülkenin kendine has yemek kültürü olmasından dolayı Türkiye’yi dünya mutfağında daha çok tanıtmamız için yemek kültürümüzü iyi bir şekilde sunmamız gerekmektedir. Gastronomi yüksek lisans programı, YÖK tarafından onaylanmış olup 2020-2021 Akademik yılından itibaren Turizm Fakültesi bünyesinde eğitime başlamıştır.

Programın Amacı
Hedefler
Eğitim-Öğretim Metotları
Kariyer Olanakları
Akademik Kadro
İletişim

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı’nın amacı, yiyecek ve içecek sektörüne mutfak şefi ve yönetici olmaya aday, ulusal ve uluslararası mutfaklardan örnekler sunabilecek şef aşçılar yetiştirmenin yanı sıra, konaklama ve yiyecek-içecek sektörlerinde eksikliği hissedilen, nitelikli ve eğitimli eleman sayısının artmasına katkı sağlamaktır. Bu amaca ulaşabilmeyi hedeflediğimiz programımız, öğrencilerimizin bilgi üreten ve bu bilgiyi geliştirip uygulayabilecek beceri ve yetenekle donanımlı yönetici adayları olarak yetişmesini sağlayacak şekilde analitik düşünme ve iletişim becerilerini yükseltecek, yaratıcı ve araştırmacı olmalarını teşvik edecek şekilde hazırlanmıştır.

Öğretme – öğrenme yöntem ve stratejileri, öğrencilerin kendi kendine çalışma, yaşam boyu öğrenme, gözlem yapma, başkasına öğretme, araştırma ve sunma, eleştirel düşünme, takım çalışması, bilişimden etkin yararlanma, pratik uygulama gibi becerilerini arttıracak şekilde seçilmektedir. Sunduğumuz lisans programımız, seçkin akademisyen ve uzman kadrolarımız ile öğrencilerimizi geleceğin şef /uzman bir birey olarak hazırlamaktadır.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü mezunlarının mesleğini icra edebileceği pek çok seçenek vardır. Otel, tatil köyü, restoran, bar, catering firmaları, konaklama tesisleri, havayolu şirketleri, seyahat gemileri gibi yiyecek ve içeceklerin hazırlandığı ve sunulduğu her türlü işletmede; gıda işletmelerinin ürün geliştirme bölümlerinde, görsel ve yazılı basın kuruluşlarında, eğitim kurumlarında yönetici, tasarlayıcı ve uygulayıcı olarak çalışabilirler. Yetenekleri doğrultusunda yurt dışında çalışma olanağı bulabilirler. Kendi işletmelerini kurabilir ve yönetebilirler. Alanları ile ilgili akademik çalışma ve eğitimcilik yapabilirler.

Akademik Kadro
ÜnvanAdı SoyadıGöreviE-mail AdresiKadro Durumu
Prof. Dr.Dr. Alastair Maclean MorrisonGastronomi ve Mutfak Sanatlarıalastairmorrison@csu.edu.trTam Zamanlı
Doç. Dr.Mehmet Necati Cizrelioğulları
Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı
Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı
Tam Zamanlı
Öğr. Gör.Mustafa Şah
Gastronomi ve Mutfak Sanatları
Yarı Zamanlı
Öğr. Gör.Zeynep Demir
Gastronomi ve Mutfak Sanatları
Yarı Zamanlı
Akademik Kadro
ÜnvanAdı SoyadıGöreviE-mail AdresiKadro Durumu
Doç. Dr.Mehmet Necati Cizrelioğulları
Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı
Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı
Tam Zamanlı