Mühendislik Fakültesi

Genel Bilgi

Kıbrıs İlim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 2014 yılında kurulmuş ve öğrenci alımına başlamıştır.

Mühendislik, bilim ile teknoloji arasında bir köprü niteliğinde olan bir disiplindir. İnsanlığın gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Genel olarak mühendislik, problemleri çözebilmek için gerekli olan bilim ve matematiğin uygulanmasıdır.

Mühendisler, bir şeylerin nasıl çalıştığını anlar ve bilimsel keşiflerin pratik hayatta kullanımı için yöntemlerler bulurlar. Bilimciler ve mucitler genellikle insanlığın yaşam koşullarını iyileştiren yenilikler için uğraş verirler. Ancak bu yenilikleri kullanılabilir bir araç haline mühendisler getirir.

İyi bir mühendisin temel becerisi matematik olup, seçilen mühendislik alanına göre gerekli diğer beceriler ise matematiğe ek olarak, fizik ve/veya fen olması gerekmektedir.

Mühendisler, çok farklı çeşitlilikte ürünleri ve sistemleri tasarlar, değerlendirir, geliştirir, test eder, revize eder, kurulumunu, denetlemesini ve bakımını yapar. Ayrıca, malzemeleri ve iş akış süreçlerini ön görür ve belirler, üretim ve yapım aşamalarını denetler. Hata analizleri yapar, danışmanlık hizmetleri verir. Dolayısı ile iş olanakları oldukça geniştir.

Eğer iş garantisi istiyorsanız, kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Sürekli yenilikleri takip edip, bilgilerinize yeni bilgiler ve yeni teknikler katmanız gerekmektedir.

KİÜ’de biz sizi farklılaştırıyoruz. Alanında uzman olan uluslararası akademik kadro ile akademik yönde verdiğimiz eğitimin yanı sıra, tam donanımlı laboratuvarlarda yaptığımız uygulamalı eğitimlerle sizleri iş hayatına hazırlıyoruz. Fakültemiz, çağın mesleklerine ev sahipliği yapmakta, teknolojiyi çok yakından takip etmekte ve öncü fikirlere sahip olmaktadır. Aynı zamanda da sizlerin kişisel gelişim becerilerinizi de orataya çıkarıp, geliştirmenizi ve sizlerin aynı anda mezun olan diğer öğrencilerden bir adım önde hayata başlamınızı sağlıyoruz.

Programlar
Program Adı Fakülte Derecesi Eğitim Süresi Eğitim Dili
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Mühendislik Fakültesi Lisans 4 Yıl İngilizce
Mekatronik Mühendisliği Mühendislik Fakültesi Lisans 4 Yıl İngilizce
Bilgisayar Mühendisliği Mühendislik Fakültesi Lisans 4 Yıl İngilizce
Yazılım Mühendisliği Mühendislik Fakültesi Lisans 4 Yıl İngilizce
Bilgi Güvenliği Mühendisliği Mühendislik Fakültesi Lisans 4 Yıl İngilizce