Onursal Başkan

Değerli Gençler,

Günümüzde toplumun beklentilerine yanıt verebilen, bilgi kullanımına ve teknolojilerine hakim, en az bir yabancı dili iş yaşamında kullanabilen, araştıran, sorgulayan ve üreten; yaşam için gerekli bilgilerin yanı sıra kendini her alanda yenileyen, katılımcı, evrensel boyutlarda bağımsız düşünebilen ve çalışabilen insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Çağın ihtiyacını dikkate alarak, lise ve dengi okul mezunlarına yükseköğrenim olanağı sağlamak, KKTC’nin ihtiyaç duyduğu yüksek nitelikli insan gücünü yetiştirmek ve eğitilmiş, insan kaynaklarının oluşumuna katkıda bulunmak adına Kıbrıs İlim Üniversitesini hayata geçirdik.

Kıbrıs İlim Üniversitesi; uzman öğretim kadrosu, ayrıcalıklı, çağdaş ve sürekli yenilenen programları, çağdaş teknik donanımı, ergonomik fiziki yapısı, seçkin çözüm ortakları, uluslararası eğitim işbirlikleri, lisans ve devamını sağlayan sınırsız öğrenme özgürlüğü, zengin sosyal yapısıyla 21. yüzyılın gerektirdiği bilgileri, bilinci, girişimci ve yaratıcı ruhu sizlere kazandıracak olan bir yükseköğretim kurumudur.

KKTC’nin, sizlerin omuzları üzerinde; bilimde, akılda, teknolojide lider ülkeler konumuna yükselebilecegine yürekten inanıyorum.

Öğrencilerimizin mesleklerinin en iyisi olarak kariyerlerini planlamaları ve mutlu bir geleceğe merhaba demelerini diliyorum. Bu dileklerimizin gerçekleşmesi için aralıksız çalışmalarımız şimdi de, çağdaş, dünyanın örnek üniversitesi olma amacını kendine misyon edinmiş, ülkemizin eğitim kalkınmasında önemli bir rol üstleneceğine inandığımız “KIBRIS İLİM ÜNİVERSİTESİ”; KKTC’nin vazgeçilemez ve değiştirilemez değerlerini oluşturan hedefleri özümseyecek genç kuşakların eğitim öğretimini sürdürürken girişimci bir üniversite olma vizyonunu görev ve sorumluluk olarak üstlenmiştir.

Kıbrıs İlim Üniversitesi’nin uluslararası yapıda kendilerini geliştirme olanaklarına ve ayrıcalıklı niteliklerine sahip, ülkemizi dünya platformunda en iyi şekilde temsil edecek, Ulu Önderimizin ilke ve devrimlerinin ışığında ilerleyerek ülkemizi lider ülkeler konumuna yükseltecek öğrenciler yetiştireceğine olan inancımız sonsuzdur. Bundan mutluluk duyuyor ve ülkemizin çağdaşlaşmasındaki yolculuğun ancak eğitim ile hız kazanacağına inanıyoruz.

Prof. Dr. Mustafa AYDIN

Onursal Başkan

Prof. Dr. Mustafa AYDIN Kimdir?

1956 yılında doğan Prof. Dr. Mustafa Aydın ilk, orta ve lise eğitimini doğum yeri olan Trabzon’da tamamladı. Lisans eğitimine Kahire Üniversitesinde ve Ankara Üniversitesinde Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde tamamladı. Daha sonra dil bilimi üzerine olan master ve doktora çalışmalarını tamamladı. 1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinde göreve başladı ve 1995 yılındaemekli oluncaya kadar birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerinde bulundu.

Emekliliğini mütakip İstanbul Üniversitesinde Öğretim Üyeliğine başlayan Prof. Dr. AYDIN eş zamanlı olarak da eğitim sektöründeki yatırımları ile kurucusu olduğu BİL Holding bünyesinde yer alan kuruluşları sırasıyla hayata geçirdi ve hâlâ bu kuruluşların yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir.

1995 yılında hayata geçirdiği BİL Öğretim Kurumları bünyesinde 40 civarında BİL Koleji kampüslerinde anaokulundan lise son sınıfa kadar 150 civarında okulda eğitim hizmetlerine devam etmektedir.

2003 yılında ise 16 fakülte, 34 Araştırma Merkezi, 5000’i uluslararası olmak üzere 40.000 öğrencisi, 2 düşünce kuruluşu, 2 UNESCO kürsüsü, 100’ün üzerinde çok güçlü teknolojik, bilişim ve laboratuvar altyapısı ile Türkiyenin en büyük vakıf üniversitesi olan İstanbul Aydın Üniversitesi’nin temellerini attı.

Daha sonraki yıllarda KKTC’de Kıbrıs İlim Üniversitesi ve Uluslararası Aydın Üniversitesi’nin yanı sıra ABD-San Francisco Silikon Vadisi’ndeki İAÜ Kuluçka Merkezinin de kuruluşunu gerçekleştirdi.