Burslar

Kıbrıs İlim Üniversitesini tercih eden ve üniversitemizde eğitim alan öğrencilerimize, üniversitemiz tarafından geniş bir yelpazede burs imkanları sunulmaktadır. Öğrencilerin gerekli sınav sonuçları ile birlikte bireysel farklılıklarını, kişisel özelliklerini, sosyal ve sanatsal becerilerini, spor yeteneklerini ve karakter yapılarını da dikkate alarak, ÖSYM ve tercih burslarının yanında, sporda, bilimde, sanatta, sosyal gönüllülük esasına dayalı çalışmalarda başarılı olan öğrencilerimize çeşitli burs imkanları sunulmaktadır. Burslar, üniversitemizin burs yönetmeliği kuralları çerçevesinde devam etmektedir.

T.C. Yükseköğretim Kurulu Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından her yıl düzenlenen Üniversite Giriş Sınavlarında herhangi bir puan türünde, ilk 1000 öğrenci arasına girme başarısını gösteren ve Kıbrıs İlim Üniversitesi programlarından birine yerleştirilen öğrencilere %100 burs verilmektedir.

Ayrıca aynı sınavda ilk 1001 – 2000 arasına giren öğrenciler %75; 2001 – 3000 arasına giren öğrenciler %50; 3001- 4000 arasına giren öğrenciler %25 burs oranları ile desteklenmektedirler.

ÖSYM Bursu ÖSYM tarafından düzenlenen Yüksek öğretim Kurumları Sınavı sonucunda kılavuzda Kıbrıs İlim Üniversitesi tarafından verilen %100 (tam burs), %50 indirimli olduğu belirtilen bir programı tercih ederek ÖSYM tarafından bu programa yerleştirilen ve kayıt yaptıran öğrencilere verilen öğrenim ücreti burslarıdır.

ÖSYM bursu ile okuyan öğrencilerin bursları, ilgili burs yönetmeliklerinde belirtilen koşullara bağlı olarak, eğitim süresince geçerlidir.

Tercih Bursu

ÖSYM tarafından düzenlenen Yüksek öğretim Kurumları Sınavı sonucunda 2023-2024 akademik yılı için  tercihlerinde programlarımızdan %50 indirimli herhangi bir programı ilk tercihinde yer veren aday öğrenciler üniversitemiz senatosu tarafından belirlenen %75 indirimli şekilde tercih bursundan faydalanılacaktır. ÖSYM bursu ile okuyan öğrencilerin bursları, ilgili burs yönetmeliklerinde belirtilen koşullara bağlı olarak, eğitim süresince geçerlidir.

Şehit Çocuğu Ve Malul Gazi Bursu

KKTC ve T.C. Yasalarınca Şehit veya Malul Gazi kabul edilenlerin Kıbrıs İlim Üniversitesi’nde okuma hakkı kazanan çocuklarına % 75 oranında önlisans, lisans ve yüksek lisans öğrenim ücreti muafiyet bursu verilir. Burs süresi bir yılı hazırlık sınıfı olmak üzere tüm programlarda normal öğrenim süresi kadardır.

Engelli Öğrenci Bursu

Her yıl KKTC ve T.C. uyruklu 10 engelli öğrenciye, Kıbrıs İlim Üniversitesi’ne giriş koşullarını sağlamaları koşuluyla, lisans, önlisans veya yüksek lisans öğrenim ücreti bursu verilir.Burs süresi bir yılı hazırlık sınıfı olmak üzere tüm programlar için normal öğrenim süresi kadar olup burs oranı % 75’dir.

Şeref ve Yüksek Şeref Bursu

Kayıtlı bulundukları programlarda Genel Not Ortalaması en az 3.50 olan ve Yüksek Şeref derecesinde üstün başarı gösteren öğrencilere %75’e kadar; Genel Not Ortalaması en az 3.00 olan ve Şeref derecesinde üstün başarı gösteren öğrencilere %50’ye kadar oranında burs verilmektedir.