Turist Rehberliği-İngilizce

Genel Bilgi

Misyonumuz, öğrencilerimize hem teorik hem de pratik beceriler kazandırarak, dünya çapında tanınan ve saygı duyulan profesyonel rehberler olarak yetişmelerini sağlamaktır. Aynı zamanda, Turistik bölgelerde rehberlik yapabilme yeteneklerini geliştirme, geniş bir tarih, kültür, coğrafya ve ilgili alanlarda bilgi sahibi olma. Yerli ve uluslararası turistlerle etkili iletişim kurabilme becerisi geliştirme. Turistik bölgelerin kültürel ve tarihi zenginlikleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi olma ve bu bilgileri doğru bir şekilde aktarabilme. Turist rehberliği mesleğinin etik standartlarına uygun davranma, turistlerin güvenliği ve memnuniyetini sağlama ve genel olarak sorumluluk bilinci kazandırma. Teorik bilgilerin pratikte uygulanması için saha çalışmaları, stajlar ve diğer uygulamalı aktivitelerle gerçek dünya deneyimlerini kazandırma önceliklerimiz arasındadır.

İş Alanları

Turist Rehberliği ve Tur Operatörlüğü, Turist rehberleri olarak çalışabilirler. Turistlerin şehir turları, müze ziyaretleri, doğa gezileri ve diğer turistik aktiviteleri organize edebilir ve rehberlik yapabilirler. Ayrıca, tur operatörlerinde çalışarak tur paketlerinin hazırlanması ve satışında da rol alabilirler. Kültürel Miras Kurumları örneğin müzeler, tarihi siteler, kültürel miras kurumları ve benzeri yerlerde rehberlik yapabilirler. Turistlere tarihi ve kültürel eserler hakkında bilgi verirler ve onlara rehberlik ederler. Konaklama ve Seyahat Hizmetlerinde otelcilik sektöründe resepsiyonist, müşteri ilişkileri yöneticisi veya rezervasyon görevlisi olarak çalışabilirler. Ayrıca seyahat acentelerinde satış danışmanı veya turizm danışmanı olarak görev alabilirler.

Eğitim ve Eğitim Kurumlarında, Turizm ve rehberlik okullarında eğitmen veya öğretim görevlisi olarak çalışabilirler. Turist rehberliği, turizm yönetimi veya benzeri konularda eğitim vererek gelecek nesilleri yetiştirebilirler. Kruvaziyer ve Tur Teknelerinde Kruvaziyer gemileri veya tur teknelerinde rehberlik yapabilirler. Turistlere gemi turları sırasında şehirleri tanıtabilir ve gezilecek yerler hakkında bilgi verebilirler.